Ile ekogroszku potrzeba na ogrzanie domu?
Każdy budynek potrzebuje określonej ilości ciepła, aby w całym sezonie grzewczym zagwarantować domownikom optymalną dla nich temperaturę. To, ile ton ekogroszku jest niezbędnych na ogrzanie domu, zależy od wielu czynników takich jak np.: metraż obiektu czy poziom izolacji cieplnej. Nie bez znaczenia jest też odpowiedni wybór kotła oraz wysokiej jakości opału. Chcesz wiedzieć, ile ekogroszku do ogrzania domu potrzebujesz? Zapraszamy do lektury.
Od jakich czynników zależy ilość zużytego ekogroszku?
To ile potrzeba ekogroszku do ogrzania domu zależy przede wszystkim od jego powierzchni oraz poziomu izolacji. Oczywiście, im lepiej ocieplony budynek, tym mniejszych strat ciepła możemy się spodziewać. Dzięki temu do ogrzania takiego samego metrażu będziemy potrzebować kotła o mniejszej mocy. Co oznacza, niższe zużycie paliwa. Istotne są też same warunki atmosferyczne. W przypadku bardzo mroźnych nocy kocioł będzie pracował intensywniej, zużywając większe ilości ekogroszku. Nie bez znaczenia jest jego sprawność, regularna konserwacja oraz prawidłowe ustawienie parametrów urządzenia. Jak więc widać, czynniki, które w dużej mierze wpływają na ilość zużytego ekogroszku to:
- metraż budynku i poziom izolacji cieplnej,
- moc kotła oraz sposób jego użytkowania,
- jakość i parametry ekogroszku,
- warunki pogodowe.
Izolacja cieplna budynku
Aby określić zapotrzebowanie na energię cieplną, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę izolację cieplną budynku. Nowoczesny dom energooszczędny będzie zużywał o wiele mniej opału niż np. słabo zaizolowany wieloletni budynek. Nawet obiekty o zbliżonej do siebie powierzchni mogą zużywać całkowicie inne ilości ekogroszku, o czym należy pamiętać. W przypadku starszego budownictwa spotykamy się często z problemem słabej izolacji poddaszy, ścian czy podłóg, jak i z użyciem mało skutecznych materiałów. W nowo powstających obiektach wykorzystuje się efektywne materiały, chcąc maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Przykładowo zapotrzebowanie na moc grzewczą domów z lat 80-tych XX wieku wynosi ok. 120-200W/m2, natomiast dla nowych obiektów jest to tylko ok. 60-90W/m2.
Metraż budynku
Nie bez znaczenia jest również metraż domu oraz dobranie do niego odpowiedniego pieca, który będzie w stanie ogrzać taką powierzchnię. Obliczając metraż, musimy wziąć pod uwagę całkowitą powierzchnię budynku, wliczając w to takie pomieszczenia jak: spiżarnia, kotłownia, garaż. Oczywiście, im większy metraż, tym koszty ogrzewania będą wyższe, tak samo, jak wydatki eksploatacyjne.
Moc kotła oraz sposób palenia
Nieprawidłowo dobrany kocioł np. o zbyt wysokiej mocy będzie skutkować nadmiernym wypalaniem węgla. Za duży zapas mocy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż przez niego ekogroszek będzie wypalany na marne, a my stracimy jedynie na tym pieniądze. Piec musi być dobrany do metrażu obiektu oraz jego zapotrzebowania cieplnego. W przypadku nowych budynków nie trzeba martwić się o zakup pieca ze zbyt niską mocą. Standardy izolacji oraz materiałów budowlanych sprawiają, iż nawet duże domy, przy sporych mrozach wymagają o wiele mniej energii niż kiedyś.
Jakość i wydajność ekogroszku
Ilość, zużytego w okresie grzewczym ekogroszku zależy też od jego jakości, która wpływa na wydajność opału. Paliwo o wysokiej kaloryczności gwarantuje otrzymanie większej ilości ciepła z mniejszej ilości węgla. Dobrej jakości węgiel nie pozostawia spieków, niedopalonych kawałków, ponadto generuje niewielką ilość popiołu. Ważna jest też jego wilgotność. Suchy węgiel pali się znacznie lepiej od zawilgoconych kawałków. Chcąc wykorzystać w sposób ekonomiczny paliwo, najlepiej zainwestować w nowoczesny piec z podajnikiem, który obniża koszty eksploatacji.
Zużycie ekogroszku w sezonie grzewczy – jak dokładnie wygląda?
To, ile ton węgla wymaga ogrzewanie domu ekogroszkiem, zależy od parametrów technicznych obiektu oraz surowości zimy. Można jednak oszacować wymaganą ilość opału. Na ogrzanie domu 100m zużyjemy przeciętnie od 2 do 3,5 tony, w zależności od wspomnianych wyżej czynników. Na ogrzanie domu 150m będziemy potrzebować od 3 do 5 ton ekogroszku na sezon. Oczywiście, jeśli dom jest starszy i nieocieplony, zużycie węgla może znacznie wzrosnąć. Tak samo, jak w przypadku wyboru mało kalorycznego opału. Jeśli chodzi o ogrzanie 200-metrowego domu, należy liczyć się z koniecznością zakupu od 4 do 6,5 ton węgla.
A ile wynosi zużycie ekogroszku na dobę?
Domowe zużycie węgla w sezonie grzewczym wynosi średnio od 15 do 30 kg. Istotną rolę odgrywa prawidłowe ustawienie pieca w różnych porach dnia. Zapotrzebowanie zwiększy się w przypadku znacznego ochłodzenia, braku wystarczającego ocieplenia ścian i dachu czy domów o dużej powierzchni. Chcąc zoptymalizować dobowe zużycie opału, należy systematycznie konserwować, czyścic kocioł oraz inwestować tylko w najlepszej jakości ekogroszek o wysokiej kaloryczności. Zużycie węgla można również zmniejszyć poprzez obniżenie preferowanej temperatury we wnętrzu.
Ekogroszek jest paliwem ekonomicznym oraz wydajnym. Aby jednak ogrzewanie domu ekogroszkiem było opłacalne, należy zakupić wysokiej jakości opał (do nabycia hurtowo w Rastar - https://rastar2.pl/oferta/hurtowa-sprzedaz-ekogroszku), a także zadbać o właściwą izolację budynku oraz dbać o stan kotła.